GÖRÜNTÜ ÖZELLİKLERİ

6. 1. ) Masaüstünü Özelleştirmek

Masaüstü görünümünü duvar resminden üzerindeki simgelere kadar değiştirebilirsiniz. Bunun için önce başlangıç menüsünü sonra da denetim masası menü öğesini tıklayın. Denetim masası penceresi açılacaktır. Şimdi görünüm ve kişiselleştirme bağlantısını tıklayın. Şimdide buradaki kişiselleştirme bağlantısını tıklayın. Kişiselleştirme penceresi açılacaktır. Aynı seçeneklere masaüstünde sağa tıklayarak görüntülenen menü deki kişiselleştirme seçeneğini tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Masaüstü resmini değiştirmek için masaüstü arka planı bağlantısını tıklayabilirsiniz. İsterseniz masaüstü resimlerinden birini seçebilirsiniz. Eğer sizin belirleyeceğiniz bir resim kullanmak istiyorsanız aynı penceredeki gözat düğmesini tıklayın. Gözat diyalog penceresi görüntülenecektir. Şimdi bilgisayarınızdaki istediğiniz bir resmi seçin ve aç düğmesini tıklayın. Resim nasıl konumlandırılmalı? bölümünde seçtiğiniz resmi masaüstüne nasıl yerleştirileceğini belirleyebilirsiniz. Tamam düğmesini tıkladığınızda değişiklikler  kaydedilecektir. İsterseniz masaüstünüzde hangi resimlerin görünüp görünmeyeceğini veya  şekillerini de belirleyebilirsiniz. Bunun için masaüstü simgelerini değiştir bağlantısını tıklayın.

Masaüstü simge ayarları penceresi açılacaktır. Masaüstü simgeleri başlığı altında bulunan onay kutularını etkinleştirerek veya etkisizleştirerek masaüstünde görünecek simgeleri belirleyebilirsiniz. Bu pencerede bazı simgelerin resimlerini de değiştirebilirsiniz. Bunun için simgelerin bulunduğu kutu üzerinde resmini değiştirmek istediğiniz simgeyi seçin ve simge değiştir düğmesini tıklayın. Simge değiştir penceresi görüntülenecektir. Yeni bir simge resmi seçin ve tamam düğmesi tıklayın. Bir daha tamam düğmesini tıkladığınızda değişiklikler kaydedilecektir.

 

6. 2. ) Ekran Koruyucu Ayarları

Ekran koruyucu bilgisayarınızı belli bir süre kullanmadığınızda çalışan ve siz yeniden kullanmaya başlayana kadar devam eden bir uygulamadır. Monitörler uzun süre aynı resmi gösterdiklerinde fiziksel yapılarından dolayı bazı noktalarında iz oluşabilir. Ekran koruyucu ise monitörün gösterdiği resmin sabit kalmamasını sağlayarak bu izlerin oluşmasını engeller. Ekran koruyucu ayarlarına ulaşmak için masaüstünde sağ tıkladıktan sonra kişiselleştirme seçeneğini tıklayın. Kişiselleştirme penceresi açılacaktır. Şimdi ekran koruyucu bağlantısı tıklayın. Ekran koruyucu ayarları diyalog penceresi açılacaktır. Ekran koruyucu bölümü altındaki açılır listeyi tıklayarak ekran koruyucuların listesini görebilir ve aralarında seçim yapabilirsiniz. Ayarlar düğmesi seçilen ekran koruyucu ile ilgili bazı seçeneklere ulaşmanızı sağlar. Bu düğme bütün ekran koruyucu tiplerinde çalışmaz. Önizleme düğmesini tıklayarak ekran koruyucunun çalıştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bir fare hareketi veya tuş tıklaması yaptığınızda ekran koruyucu kapanacaktır. Bekleme süresi bölümü bilgisayar kullanılmasında ekran koruyucunun kaç dakika sonra çalışacağını belirler. Buradaki onay kutusunu etkinleştirerek ekran koruyucudan çıkıldığında Vista nın masaüstüne değil de giriş sayfasının görüntülenmesini sağlarsınız. Böylece eğer kullanıcılara şifre atanmışsa masaüstüne dönmek için şifreyi bilmeleri gerekir. Tamam düğmesini tıkladığınızda değişiklikler geçerli olacaktır.

 

6. 3. ) Ekran Çözünürlüğünü Değiştirmek

Windows Vista ile istediğinizde bilgisayarınızın ekran çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz. Bunun için masaüstünde sağ tıkladıktan sonra kişiselleştirme seçeneğini tıklayın. Kişiselleştirme penceresi açılacaktır. Şimdi görüntü ayarları bağlantısını tıklayın. Görüntü ayarları diyalog penceresi açılacaktır. İsterseniz çözünürlük bölümündeki sürgüyü sürükleyerek farklı ekran çözünürlüklerini seçebilirsiniz. Monitörünüzün gösterebileceği renk sayısını belirlemek için renk açılır menüsünü tıklayın. Açılan listeden monitörünüzün destekleyebileceği bir renk sayısı belirleyebilirsiniz. Görünüm özellikleri ile ilgili gelişmiş seçeneklere ulaşabilmek için gelişmiş düğmesini tıklayabilirsiniz. Bağdaştırıcı sekmesinde ekran kartınızla ilgili bazı bilgilere ulaşabilirsiniz. Monitör sekmesinde ise ekran yenileme sıklığını belirleyebilirsiniz. Sorun gider sekmesi ise görünüm ile ilgili bir sorun yaşadığınızda size çözüm yolları sunar. Renk yönetimi sekmesini kullanarak bilgisayarınızdaki renklerin doğru görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Tamam düğmesini tıklayarak değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Vista monitörünüzde gösterilen yazıların Font büyüklüklerini de DPI cinsinden seçebilmenizi sağlar. Yüksek çözünürlüklerde büyük DPI değerleri okumanızı kolaylaştırabilir. Bu işlem için yazı tipi boyutunu ayarla DPI bağlantısını tıklayabilirsiniz. isterseniz hazır DPI değerlerinden bazılarını seçebilir yada özel DPI seçeneğini tıklayarak özel bir DPI değeri belirleyebilirsiniz. Tamam düğmesini tıkladığınızda değişiklikler kaydedilecektir.

 

6. 4. ) Windows Temasını Ve Görünüm Özelliklerini Değiştirmek

Dilerseniz Windows un görünümünü özel olarak hazırlanmış temalarla zenginleştirebilirsiniz. Temalar Windows un görünümünü bir bütün olarak değiştirmek için kullanılır. Temalarla ilgili seçeneklere ulaşmak için kişiselleştirme penceresindeki tema bağlantısını tıklayın. Açılan tema ayarları iletişim penceresindeki tema açılır menüsünden var olan temalara ulaşabiliriniz. Örneğin Windows un eski klasik görünümünü kullanmak için Windows klasik öğesini seçin. Örnek penceresi altında bu temaların bir önizlemesini görebilirsiniz. Dilerseniz tema açılır menüsünde ki gözat seçeneği ile sabit diskinizde bulunan Theme uzantılı tema dosyalarını da Windows a ekleyebilirsiniz. Tamam düğmesini tıklayarak değişikliklerin kaydedilmesini sağlayabilirsiniz.

 

6. 5. ) Masaüstünü Düzenlemek

Zamanla masaüstünüz özellikle yoğun kullanım sırasında karışık bir görünüm alabilir. Windows un düzenleme araçlarını kullanarak masaüstündeki klasör, dosya ve kısayollar gibi öğeleri sıralayabilir veya hizalı durmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için masaüstünüzde boş bir yerde sağ tıklayın. Görünüm menüsü altında simgelerin boyutunu belirleyebilirsiniz. Simgeler seçtiğiniz seçenek doğrultusunda yeniden boyutlandırılacaktır. Yine sağ tıklayarak görünüm menüsü altındaki otomatik düzenle seçeneğini tıklayın. Windows bütün öğeleri otomatik olarak sıralayacaktır. Kılavuz Çizgisine Hizala komutu masaüstündeki simgelerin hayali bir kafes üstünde hizalı durmasını sağlar. Otomatik Düzenle onaylı ise hizalama zaten otomatik yapılacak ve bu seçeneğin bir anlamı olmayacaktır.  Şimdi tekrar sağ tıklayın. Bazen masaüstündeki simgelerin görünmemesini isteyebilirsiniz. Bunun için masaüstü simgelerini göster seçeneği yanındaki onay işaretini etkisizleştirin. Masaüstü simgeleri görüntülenmeyecektir. Aynı işlemi tekrar ederek simgelerin yeniden görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Windows masaüstündeki öğeleri isim, değiştirilme tarihi, boyut gibi özelliklere göre  sıralayabilir. Bu sıralama işlemi için yine masaüstünde sağ tıklayarak sıralama ölçüsü altındaki sıralama ölçütlerinden birini seçebilirsiniz. Dosya adına, boyutuna, dosya uzantısına ve son olarak değiştirilme tarihine göre sıralama yapabilirsiniz.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !